Najczęściej bez OC na zachodzie i Mazurach

Jak wynika z najnowszego raportu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, największe ryzyko kolizji z pojazdem bez polisy OC jest w zachodniej Polsce oraz na Mazurach. UFG szacuje, że obecnie w kraju jeździ ok. 90 tys. nieubezpieczonych pojazdów.

Najczęściej bez OC na zachodzie i Mazurach

Ranking nieubezpieczonych UFG nie pozostawia wątpliwości. Kierowcy wciąż często decydują się na jazdę bez ubezpieczenia OC, najczęściej są to mężczyźni w wieku do 25 lat.

Od lat najwyższy odsetek osób nieubezpieczonych utrzymuje się w czterech województwach zachodniej Polski oraz województwie warmińsko-mazurskim, gdzie ryzyko kolizji z nieubezpieczonym pojazdem jest nawet dwukrotnie większe niż w najbezpieczniejszym pod tym względem województwie podkarpackim. Jak wskazują eksperci, często wynika to z większej liczby komisów i częstszego zakupu aut używanych. Przy zakupie takiego pojazdu najważniejsze jest, aby upewnić się, że przekazana polisa nie została wypowiedziana i wciąż jest ważna.

Problem z brakiem OC nie dotyczy tylko naszego kraju, ale i Unii Europejskiej. Odszkodowania za wypadki spowodowane przez nieubezpieczone pojazdy na terenie UE pochłaniają już ponad 1 mld EUR rocznie. Kwota ta rośnie z roku na rok. Właśnie dlatego Parlament Europejski chce zwiększenia kontroli obowiązkowych polis OC, o czym pisaliśmy w tym artykule.

Aby dowiedzieć się więcej o rankingu nieubezpieczonych, zapoznaj się z artykułem, który ukazał się w Rzeczpospolitej.

Oceń Artykuł

Poznaj historie napisane przez życie