Nowe przepisy – potrzeba polisy

Od wielu miesięcy toczy się spór o to, jak prawnie traktować coraz bardziej popularne hulajnogi elektryczne. Do tej pory nie są one uznane za urządzenia dopuszczone do ruchu drogowego, jednak zgodnie z zapowiedziami już niedługo ma się to zmienić. Co zmiana może oznaczać dla branży ubezpieczeniowej?

Nowe przepisy – potrzeba polisy

Ministerstwo Infrastruktury zdało sobie sprawę z konieczności stworzenia przepisów regulujących ruch hulajnóg elektrycznych na drogach. Im więcej z nich korzystamy, tym zwiększa się liczba wypadków z ich udziałem. Jak wskazują badania, wypadkowość hulajnóg elektrycznych może być nawet 25-krotnie wyższa niż rowerów miejskich.

W zeszłym tygodniu Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że odpowiedni projekt ustawy, która będzie prawnie traktować hulajnogi jak pojazd, jest już prawie gotowy.

Zdaniem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka nie jest przewidywany obowiązek rejestracji i opłat za elektryczne urządzenia transportu osobistego. ”Jeżeli zakładamy, że hulajnogi elektryczne są traktowane tak jak rowery, nie wprowadzimy obowiązku rejestracyjnego i opłat dla rowerów, więc nie ma tutaj – moim zdaniem – potrzeby, aby wprowadzać takie obowiązki dla hulajnóg elektrycznych” – powiedział minister

Minister zapowiedział również, że chce ograniczyć prędkość tego typu pojazdów do max. 25 km/h.

Co zmiany oznaczają dla ubezpieczycieli?

Nowe ryzyka to potencjał rozwoju ubezpieczeń dla użytkowników indywidualnych i firm. Regulacje prawne stwarzają zapotrzebowanie na polisy, co pokazuje poniższe zestawienie opublikowane w najnowszym raporcie Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Nowe polisy to przyszłość, a teraz?

Nie trzeba czekać na nowe ubezpieczenia, aby już dzisiaj zabezpieczyć się na różne okoliczności związane z coraz popularniejszym pojazdem na drogach.

Aby być zabezpieczonym w razie spowodowania komuś szkody, klienci powinni posiadać ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę wypadków z udziałem hulajnóg przyda się również polisa NNW. Warto im o tym powiedzieć przy okazji zawierania polisy mieszkaniowej!

Więcej o nowych regulacjach dla hulajnóg elektrycznych, przeczytasz w tym artykule.

Oceń Artykuł

Poznaj historie napisane przez życie