Elektromobilność – co oznacza dla ubezpieczeń?

Wzrasta liczba użytkowników lekkich pojazdów elektrycznych (np. hulajnóg), zwiększa się również liczba wypadków z ich udziałem. Przeczytaj najnowszy raport Polskiej Izby Ubezpieczeń o elektromobilności i dowiedz się, jaki może mieć wpływ na branżę ubezpieczeniową.

Elektromobilność – co oznacza dla ubezpieczeń?

Z dnia na dzień przybywa użytkowników  rowerów, hulajnóg i deskorolek o napędzie elektrycznym. Nowe środki transportu wzbudzają sporo kontrowersji. W odpowiedzi na ożywioną dyskusję dotyczącą infrastruktury i przepisów powstał raport „Nowa miejska mobilność. Co oznacza dla ubezpieczeń?”.

Popularność nowych środków transportu rośnie dzięki rozwojowi technologii, urbanizacji, łączenia środków transportu (np. podczas dojazdu do pracy), ekonomii współdzielenia oraz postaw proekologicznych.

Użytkowanie UTO (urządzeń transportu osobistego) stwarza jednak duże ryzyko wypadku. Elektryczna hulajnoga może rozpędzić się nawet do 25km/h, a jej użytkownicy często nie znają sprzętu lub korzystają z niego w prawidłowy sposób. Statystyki pokazują, że na milion przejazdów zdarza się 50 poważnych wypadków. Aż 40% urazów na skutek takich wypadków to złamane kości, a 32% to uszkodzenia głowy.

Nowe metody transportu to potencjał rozwoju branży ubezpieczeniowej. Regulacje prawne stwarzają zapotrzebowanie na polisy i nowe produkty ubezpieczeniowe, np. w Austin w Teksasie wypożyczalnie mają obowiązek zagwarantowania ubezpieczenia OC dla swoich pojazdów.

Każdy z krajów członkowskich UE samodzielnie reguluje status prawny pojazdów UTO. W Polsce ubezpieczenie leży wyłącznie w gestii użytkowników, ponieważ regulaminy wypożyczalni takich pojazdów zawierają zapisy, zgodnie z którymi platformy UTO nie ponoszą odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku wypadków.

Aby być zabezpieczonym w razie spowodowania komuś szkody, klienci powinni posiadać ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Warto im o tym powiedzieć przy okazji zawierania polisy mieszkaniowej o czym pisaliśmy tutaj.

Pełen raport przeczytacie tutaj.

Oceń Artykuł

Poznaj historie napisane przez życie